Děti v kuchyni

Mají děti v kuchyni co dělat? Já zastávám názor, že tam své místo mají. Od mala jsem své děti brala do kuchyně. Učily se krájet, škrábat brambory, míchat, postupně pracovat s horkou plotýnkou. Neříkám, že to bylo vždy v pohodě. Často jsem musela uklízet daleko větší nepořádek, než kdybych vařila sama. Ale to k tomu patří. Hledala jsem činnost, při které mohu být s dětmi a přitom trávit čas smysluplně.

Čas strávený s dětmi při činnosti, která nás baví, je nejlepší investice, kterou jim můžeme dát.

Náš dvouletý syn miluje míchaná vajíčka. Už si umí vajíčko rozklepnout a sám usmažit. Sice stojím vedle (přeci jenom nepotřebuji popálené dítě), ale už jen dozoruji, on už ví.

IMAG1656

 

Umíte si představit ty rozzářené oči, když mohou pomáhat mamince s přípravou oběda? Všechny děti zbožňují práci s dospěláky, s dospěláckým nářadím s opravdovými surovinami. Zjišťují, co všechno dokážou, jak je zábavné připravovat jídlo, z čeho všeho se pokrm skládá. Jaké jídlo je zdravé a jaké moc ne. Je to pro mě ohromná hra.

Strava nasává energii toho, kdo ji připravuje. Zaručeně poznáte na chuti pokrmu, když ho bude připravovat kuchař, který svoji práci miluje, než když je to naopak. To jídlo bude chutnější, i když budete mít vedle sebe dvě stejná jídla. Organizuji projektové dny ve školách Pestrá strava bez zbytečné chemie. Pomazánky ze stejných surovin, všude chutnají jinak.

Moc mě nebaví lézt po kolenou s dětmi a hrát si s nimi s autíčky. To raději s dětmi vařím. Že vás to nebaví a s dětmi už vůbec ne? Já to beru jako čas věnovaný sobě a své rodině, čas, který trávím se svými dětmi smysluplně. Mám možnost se o nás postarat, připravit jídlo jaké máme rádi, způsobem který preferuji, těším se na strávené chvilky u stolu. I děti to milují, mohou se pochlubit, kdo co připravoval a co to obsahuje. Někdy hrajeme hru na „co v tom je?“

Věnujte se něčemu, co máte rádi. Děti tím budete učit jak si najít v životě činnosti, které milují a nebudou se otravovat tím, co dělají neradi. Že vás vaření nebaví, tak si jídlo občas objednejte, poproste partnera, jestli by mohl něco uvařit. Zařiďte si to tak, aby jste byli spokojení.

Nechcete vařit s dětmi, protože je pak velký nepořádek? Je jen na vás, jaké si dáte hranice. Můžou krájet např. na větším prkénku. Domluvte se s nimi i na úklidu. Názorně jsem jim ukázala, jak podle mě vypadá uklizená kuchyně, naše pohledy se radikálně rozcházeli. Učím se tím respektu k druhým. Když se na hranicích s dětmi domluvíte, a budete je dodržovat, bude to fungovat.

images (1)

Proč zapojuji v kuchyni děti já?

Když děti v kuchyni zapojím, zjišťují, jaké to je jídlo připravit, co všechno se musí udělat, co se do pokrmu dává. Získávají důvěru v to, co vlastně jedí.

Začnou jíst jídla, která z nějakého důvodu jíst nechtěli. Zjistí, z čeho se jídlo skládá, a získávají v pokrm důvěru.

Jsem překvapená, že když pomazánku připravují děti, nevadí jim nahrubo nakrájená zelenina (např. cibule), nikdy jsem si nedovolila ji nakrájet nahrubo, protože ji z pomazánky vyndávali a hle najednou to nevadí.

Děti se naučí obsloužit sami sebe, ale také budou mít potřebu se pochlubit rodičům a připravit snídani do postele. A to mě fakt velmi baví.

Co děti naučíte?

důvěra – naučíte se jim věřit. Jsou šikovní, vzpomeňte na sebe, jak jste byli šikovní vy. Já jsem v deseti letech pekla koláče. Sice jen z listového těsta, ale s o to větším nadšením. Dvouletý syn si umí připravit míchaná vajíčka.

– děti se naučí věřit sobě, že něco umí, naučí se o sebe postarat, pocit – už to umím, je moc důležitý.

spolupráce – naučí se spolupracovat s vámi nebo se sourozenci

kreativita – nejdříve nejspíše budou vařit podle receptu, později zapojí svoji kreativitu a to se teprve máte na co těšit. I za cenu toho, že něco vylijete do WC. Vám se to nikdy nestalo? Je to jen zkušenost, podruhé už budou vědět jak to udělat jinak.

smysluplnost – toho co dělají, proč si připravovat jídlo pro sebe a proč zdravé.

zaujetí pro vaření – každého to asi nebude vyloženě bavit, ale určitou lásku k vaření získá každý. U nás doma rád vaří druhý syn Ondřej. Ostatní se přidají, když mají chuť. Pak to stojí za to a nestačím se divit jejich nápadům.

Nejvíce se těším na jejich snídaně do postele. Velký úspěch měl náš domácí Masterchef.

 

Leona Kysilková
Baví mě rozmotávat životní příběhy. Hledám v nich souvislosti mezi naším chováním a nemocemi. Nacházím řešení a tím vám pomáhám k uzdravení. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  • Stáhněte si eBook ZDARMA

    2 kroky k pevnému zdraví a energie na rozdávání.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Spolupracuji
    Štěpánka Procházková http://www.vyzivovy-poradce.net/