Papírové nebo látkové vložky?

Používáte papírové nebo látkové?

O čem že je to dnes řeč? No přeci o menstruačních vložkách. Ze začátku mé cykličnosti byl socializmus. Mladší generace ani nebudou věřit, jaké se tenkrát vložky používaly. Starší generace moc dobře vědí. Jak šel čas, tak se stále zlepšovaly a já nakonec zakotvila u těch s křidélky. Byla jsem naprosto nadšená.

Jenže jsem vážně onemocněla a začala jsem se zajímat o přírodní postupy, přípravky. Kůže je náš největší a zároveň nejtenčí orgán, zajišťuje nám kontakt s okolím. Kůže je vysoko propustná, obzvlášť v okolí intimních míst.

Do rukou se mi dostalo několik článků o výrobě vložek, o použitých chemikáliích, o jejich vlivu na naše zdraví. Neuměla jsem si představit, co bych jako měla používat? Od kamarádky jsem se dozvěděla, že používá menstruační kalíšek. To jsem fakt nechápala. Strkat si něco tak velkého dovnitř? Já, která jsem měla problém si zavést tampón se zavaděčem? Přišlo mi nechutné ho vyndávat, vylévat, a zase zavádět.

Na jednom veletrhu věnovaném rodině, jsem se dozvěděla o látkových vložkách. Mé zděšení nebralo konce. Což o to, vložky to byly moc příjemné na omak, moc hezky barevné. Byly prostě nádherné, ale používat je jako vložky, to mi přišlo naprosto nechutné.

Jsem zdravotnice, svého času jsem trochu „magořila“ a pravidelně jsem náš byt dezinfikovala. Byla jsem přesvědčena, že vložka je nebezpečný biologický materiál. Jak by se jím mohla stát? Když krev je moje, vytéká sterilní a zachytí se na vložce? No nevím, ale věřila jsem tomu.

Jak šel postupně čas, věděla jsem, že přírodní cesta je pro mě ta správná. Zakoupila jsem si několik hezky barevných vložek, vyrobených z příjemných materiálů. Většina látkovek obsahuje PUL závěr, to znamená že neprotečou. Propustné jsou jen jedním směrem a  to k tělu, takže se genitálie nemůžou „zapařit“.

A jala se je používat.

Natočila jsem video, Proč látkové vložky používat.

 

Jaké to bylo?

Naprosto senzační. Vložky jsou moc příjemné, dobře se nosí, nejdou vidět, jsou spolehlivé.

Peru je ve studené vodě s trochou žlučového mýdla. Vodu používám na zalévání květin, přeci jenom je to přírodní hnojivo. V dobách dávno minulých se ženy ve své cykličnosti setkávaly, tančily po polích a vytékající krví je hnojily. Byli v kontaktu s matičkou zemí. Po cyklu je vyperu s prádlem. S tím jsem ze začátku také měla problém, ale už nemám. Vložky používám asi pět let a stále vypadají jako nové.

Je to jen o přístupu a našem nastavení. Nechtěla jsem, aby se mi toxiny použité při výrobě vložek uvolňoval do mého těla a tam kolovali a usazovali se v orgánech. Když nějakou chemikálii sníme, je určitá šance, že ji enzymy stráví, ale kůže žádný takový mechanismus nemá a toxiny prostupují přímo do krve.

Podle mého názoru je celá sekce dámských hygienických produktů tikající časovanou bombou. Když si spočítáte vaše celkové vystavení se chemickým látkám, tak se to časem pěkně nastřádá. Problémy žen se záněty, nádory, nemožností otěhotnět, jsou jen důsledkem. Neříkám, že u všech, ale je to jeden z důsledků.

Jen krátce, co ve vložkách naleznete. Ftaláty-narušují genovou expresi. Chlor  může vytvářet extrémně toxický dioxin. Dezinfekce, stopy ropy, pesticidy, chemická polévka pohlcovačů pachů, přidané vůně, lepidel, polyetylén, polypropylén…. Chemikálie používané při výrobě plastů-narušují embryonální vývoj, je spojován s onemocnění srdce a rakovinou. Tampóny nejpravděpodobněji obsahují geneticky modifikované organismy.

To co by jste nejedli, nedávejte na své tělo!

Co můžete použít místo papírových vložek ?

 • menstruační kalíšky
 • tampony, vložky nechlorované ze 100% organické bavlny
 • látkové vložky

Volná menstruace

Že nevíte, co to je? Já také nevěděla i když to několik let praktikuji. No myslím, že spíše mé tělo, vědělo daleko lépe než já co dělá. :-)

Krev se při menstruaci hromadí v děloze a po nějaké době vytéká ( vypustí se) najednou. Děje se tak při odchodu na toaletu. Přišlo mi dost divné, že při cyklu jsem potřebovala jen slipovou vložku, ale když jsem šla na toaletu, bylo v ní  krve dost. Až nedávno jsem zjistila, že je to naprosto normální. A pro mě je to velká výhoda.

Dělejte věci jiným způsobem, než jste zvyklé, třeba objevíte daleko lepší způsob.

Nemyslete si, že když děláte něco jinak než je běžné, že je to špatně. Může to být právě naopak. Dnes mě baví brát nové věci jako výzvu a zkoušet je.

 Jak svoji menstruaci vnímáte?

Dříve jsem ji neměla ráda. Otravovala mě, každý měsíc se hlásila o pozornost, však mě také bývalo pěkně špatně.

Dnes je to jinak, svoji menzes vnímám jako dar:

 • Je to boží dar, který mi dává možnost započít nový život.
 • Je to skvělá možnost, jak s láskou pečovat sama o sebe.
 • Své dny si užívám, odpočívám.
 • Vrací mě zpátky k sobě.
 • Učí mě sebelásce.

Jak to máte vy? Jak vnímáte svoji menstruaci? Napište mi, zajímá mě to.

 

leonakysilkova@seznam.cz

 

Leona Kysilková

 

 

 

Leona Kysilková
Baví mě rozmotávat životní příběhy. Hledám v nich souvislosti mezi naším chováním a nemocemi. Nacházím řešení a tím vám pomáhám k uzdravení. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 • Stáhněte si eBook ZDARMA

  2 kroky k pevnému zdraví a energie na rozdávání.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Spolupracuji
  Štěpánka Procházková http://www.vyzivovy-poradce.net/