Pórková polévka

Manžel přišel domů z práce a měl velkou chuť na polévku. Bylo rozhodnuto, k večeři bude polévka. Zvažovala jsem jakou bych měla uvařit. Výběr padl na moji fantazii a hned jsem se pustila do díla.

Budete potřebovat:

1 cibuli, 1/2 pórku, 2 brambory, 1 mrkev, 3 lžíce ovesných vloček, 1/4 tofu, na ochucení tymián, Tamari

Cibuli jsem lehce zesklovatěla na 2 lžících olivového oleje, přidala jsem nakrájený pórek, asi po dvou minutách jsem přidala nakrájené brambory a mrkev, špetku tymiánu. Po dalších dvou minutách restování jsem polévku zalila vodou a uvařila brambory do poloměkka, přidala jsem ovesné vločky a dovařila.

Už do hotové polévky jsem přidala nastrouhané tofu, lžíci kvalitního oleje (já použila dýňový) a ochutila Tamari (kdo nemá může použít sůl, tu bych přidala dříve, aby se provařila)

Tamari – Sójová omáčka vyráběná ze sójových bobů a mořské soli. Jedná se o tradiční plnohodnotný vedlejší produkt při výrobě miso. Používá se při přípravě polévek, salátů, zeleniny, k dochucování pokrmů. Obsahuje vysoce kvalitní aminokyseliny a mikroorganismy důležité pro dobré trávení.

 

Proč zařadit do jídelníčku právě pórek?

256873

Vzhledem k mnoha zdraví prospěšným látkám, které se v pórku nachází.

Pórek má diuretické (močopudné) účinky, proto je vhodný třeba pro lidi trpící dnou, revmatiky.

Podporuje trávení, zlepšuje funkci jater a produkci žluči, pomáhá při nadýmání a zácpě díky vysokému obsahu vlákniny, posiluje chuť k jídlu.

Pórkem lze pozitivně ovlivnit i mozkové funkce, posiluje srdeční činnost, ochraňuje cévy, jelikož snižuje hladinu cholesterolu, navíc i harmonizuje hladinu krevního cukru. Snižuje také riziko vzniku krevních sraženin – trombů.
Pórek ovlivňuje i činnost imunitního systému a hojení ran. V boji proti infekcím pak vykazuje přímé protibakteriální, protivirové i protikvasinkové účinky.

Je doporučovaný v podobě vývaru po léčbě antibiotiky, pomáhá totiž napravovat střevní mikroflóru. Vývar se doporučuje také podávat dětem trpícím průjmem. Další využití je potom na hmyzí bodnutí, kdy se pórek rozřízne a přiloží na postižené místo, stejně tak můžeme postupovat v případě spálenin.

Leona Kysilková
Baví mě rozmotávat životní příběhy. Hledám v nich souvislosti mezi naším chováním a nemocemi. Nacházím řešení a tím vám pomáhám k uzdravení. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  • Stáhněte si eBook ZDARMA

    2 kroky k pevnému zdraví a energie na rozdávání.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Spolupracuji
    Štěpánka Procházková http://www.vyzivovy-poradce.net/